Staff Team

Headteacher

Mr Robin Tollyfield (Deputy DSL)

Deputy Headteacher

Miss Amy Clarke (Deputy DSL)

Assistant Headteacher

Mr Adam Nandhra

Inclusion Leader & SENCO

Mrs Gemma Southerden (Deputy DSL)

If you wish to speak to the Inclusion Manager, please contact Emma Scudder, PA to Senior Leadership Team

Designated Safeguarding Lead (DSL)

Miss Tracey Guest

School Business Manager

Mrs Kay Crush

Assistant to School Business Manager

Mrs Zoe Brooker

PA to Senior Leadership Team

Mrs Emma Scudder

Admin Assistants

Miss Vicky Feldwicke and Mrs Leanne Gladwell  

Reception Team

Teachers: Miss Flo Robertson and Miss Clare Martin

Teaching Assistants: Mrs Paula Prodger, Mrs Joanne Stubbs, Mrs Shirley Lowe and Mr Michael McLean

Year 1 Team

Teachers: Miss Amanda Barry (Phase Leader for Early Years and Years 1 and 2) and Miss Lisa Sayers

Teaching Assistants: Mrs Kathy Tucknott and Ms Glenda Milidachi

Year 2 Team

Teachers: Mrs Claire Guy and Mr Adam Nandhra

Teaching Assistants: Mrs Helen Harris, Mrs Dawn Lawrence and Mrs Debbie Urry  

Year 3 Team

Teachers: Miss Tracey Guest (Phase Leader for Years 3 and 4), Miss Susannah Robson, Miss Nicky Holt and Mrs Jade Deering-Foster

Teaching Assistant: Mrs Lisa Phillips and Mrs Jane Harper  

Year 4 Team

Teachers: Miss Mylee Craig, Mr Sam Marley-Payne and Miss Zoe Blackman

Teaching Assistants: Miss Daisy Lee, Mrs Sally Scott and Mrs Debbie Urry  

Year 5 Team

Teachers: Mrs Rachel Barnes, Miss Victoria Harrington and Mrs Karen Warren

Teaching Assistants: Mrs Keziah Redmill, Ms Vikki Russell and Mrs Gillian Hills

Year 6 Team

Teachers: Miss Hannah Brett (Phase Leader for Years 5 and 6) and Miss Lili Mackney

Teaching Assistant: Mrs Amanda Vitelli, Mrs Mary Measor and Mrs Ali Soden     

Computing Teacher

Mr Barnes Adams

Music Teacher

Mr Sam Marley-Payne

PPA Cover Teacher

Mrs Angela Parle

HLTA

Mrs Kathy Wood

Child Welfare and Parent Support Advisor

Ms Angela Raven

Child Welfare and Parent Liaison Assistant

Mrs Mary Measor

Nurture Class Provision Supervisor

Mrs Bethany Seymour

Learning Support Assistant

Mr Danny Johnson

Speech and Language Assistant

Mrs Emma Bull

Midday Supervisors

Mrs Shamima Hussain and Mrs Shirley Lowe

Breakfast Club Supervisor

Miss Daisy Lee

After School Club Supervisor

Mrs Kim Deakin

Breakfast Club/After School Club Assistants

Mrs Helen Harris, Mrs Lisa Phillips and Mrs Nicola Scott

Premises Manager

Mr Alan Moran

Maternity Leave

Miss Lauren Backler, Miss Katie Lyons and Mrs Kate Sutherland